SARS-CoV-2 virüsünün Alpha versiyonu ilk olarak bir yıl önce tehlikeli bir varyant olarak kabul edildi. COVID serisinin son makalesinde varyasyonları nasıl arayacağınızı ve aralarındaki farklılıklara neyin sebep olduğunu öğrendiniz. Bu yazıda dizi paylaşımı ve varyasyon izlemenin virüslerle mücadelede oynadığı rolü tartışacağız. Lütfen bir süre gözden geçirin!

Bazı kısa

Dünya bir başkasıyla boğuşurken, ilk koronavirüs varyantı hakkında yazıyor olmam ne büyük bir tesadüf. Alfa varyantı, tanımlanan ilgili ilk varyanttır; O zamandan beri Beta, Gamma, Delta ve şimdi Omicron varyantlarının tümü benzer şekilde belirlenmiştir. Information is Beautiful’dan alınan bu görüntünün gösterdiği gibi  , bu varyantların her biri, bulaşıcılıkları ve daha da önemlisi mevcut aşıların enfeksiyonu önlemede  ne kadar etkili olduğu konusunda farklılık gösterir .

Dünya çapındaki bilimsel işbirliği sayesinde, dünya virüsün yeni ortaya çıkan varyantlarını hızla tanımladı . Özellikle, başlangıçta influenza virüsü genom verilerini izlemek için kurulmuş bir girişim olan GISAID veri tabanı, pandeminin başlangıcından bu yana 6 milyondan fazla SARS-CoV-2 genom dizisi biriktirdi. Bu genomlar, dünya çapındaki pozitif PCR testlerinden dizilendi ve bilim adamlarının virüsün yayılırken nasıl değiştiğini görmelerini sağladı.

Virüs Varyasyonu

Koronavirüsün varyantları , virüsün genetik kodundaki mutasyonlardan kaynaklanır . Bu mutasyonlar rastgeledir, virüs kendini tekrar tekrar çoğalttıkça zaman içinde hatalar meydana gelir. Bir metin sayfasını milyonlarca kez kopyalamanız gerekiyorsa, bir noktada hata yapma ihtimaliniz vardır ve virüsler de farklı değildir.

SEE ALSO  1) TYT Biyoloji - Canlıların Ortak Özellikleri - Dilek KUVVET - 2022 | canlıların ortak özellikleri pdf ile ilgili yeni güncellenen bilgileri kapsama

Bu mutasyonların çoğu, virüsün nasıl davrandığı konusunda hiçbir fark yaratmaz veya hiç fark etmez. Ancak arada bir, bir mutasyon daha anlamlı bir değişikliği tetikleyebilir. Virüsün genetik kodunun belirli alanlarındaki mutasyonların buna neden olma olasılığı daha yüksektir; Özellikle, araştırmacılar genellikle virüs mutant proteinlerindeki mutasyonlarla daha fazla ilgilenmektedir. 

Virüsün hücrelere girmesine yardımcı olan başak proteini , aynı zamanda aşıların ve vücudumuzun bağışıklık tepkisinin ana hedefidir. Mutasyonların neden olduğu yapı değişiklikleri, virüslerin hücrelere daha verimli bir şekilde girmesine ve hatta doğal veya aşı kaynaklı bağışıklığımızdan kaçmasına neden olabilir .

SEE ALSO  Biyoloji 2 - İnsan Fizyolojisi Sindirim Sistemi 1 🧫 | sindirim sistemi 11 sınıf pdf hakkında en iyi bilgilere genel bakış

Pandemi devam ederken, bilim adamları hangi mutasyonların iyi huylu ve hangilerinin ilgi çekici olduğu hakkında giderek daha fazla şey öğreniyor. Bu, ortaya çıkan bir varyantın ne zaman sorunlu olabileceğini tespit etmeyi kolaylaştırır. Örneğin, Omicron varyantında görülen bazı mutasyonlar, daha önce diğer ilgili varyantlarda da görülmüştü, bu da Omicronları benzer bir problem haline getiriyor.

Yeni varyant Omicron. Fotoğraf: Lao Dong Gazetesi

Mevcut mutasyonları anlamak, salgınları kontrol etmeye de yardımcı olabilir. Omicron varyantı, virüsün S geninde amino asit delesyonuna neden olan bir mutasyona sahiptir ve bu, PCR testleri tarafından yaygın olarak hedeflenen genlerden biri olduğu için mantıklıdır. Bu, Omicron vakalarının tanımlanmasını daha hızlı ve kolay hale getirdi, teorik olarak iletimi önlemek için bir avantaj sağladı – ancak pratikte değişkenin artan iletilebilirliği Omicron gövdeleri bu avantajı azaltmış gibi görünüyor.

SEE ALSO  98) Dilek KUVVET - Çok Alellik (TYT-Biyoloji) 2022 | 10 sınıf biyoloji çok alellik konu anlatımı hakkında en doğru bilgiyi özetleyin

Varyasyon sorunu

Genom dizileme yöntemiyle ilgili hala birçok sorun var. Bugüne kadar, sadece 17 ülke GISAID veri tabanında 50.000’den fazla dizilim paylaştı ve gelişmekte olan dünyadaki birçok ülke toplam vakalarının sadece düşük bir oranını paylaşıyor. Bu bir sorun çünkü ortaya çıkan bir varyant hakkında bilgi sahibi olmamıza kadar geçen süreyi artırabilir ve Omicron’da gördüğümüz gibi, böyle bir varyant virüse, bizim virüsümüze karşı savaşı önemli ölçüde değiştirme potansiyeline sahiptir.

Omicron , dünyayı belaya sokan son SARS-CoV-2 varyantı olmayacak , ancak genom diziliminin sürekli gözetimi ile mümkün olduğu kadar önceden uyarılabileceğimiz umulabilir. Ortaya çıkan diğer varyasyonlar hakkında o kadar iyi.

Makale burada bitiyor. Umarım gelecekte size biraz yardımcı olur. Bir dahaki sefere birisi bu konuyu sorduğunda, arkasındaki kimyayı hatırla!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.