Bu noktada muhtemelen yeni bir korona virüsünün (nCoV) neden olduğu akut solunum yolu enfeksiyonları hakkında çok şey duymuşsunuzdur. Bu hastalık Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıktı. Bu yazı itibariyle, şunlar var:

  • Korona virüsünün neden olduğu akut solunum yolu enfeksiyonlarından 80 kişi öldü, 2800 enfeksiyon vakası.
  • Ölümlerin %95’i ve enfeksiyonların %50’den fazlası Hubei eyaletindedir.
  • Çin anakarası dışında korona virüsünün neden olduğu 55 akut solunum yolu enfeksiyonu vakası: Avustralya (4 vaka), Fransa (3 vaka), Hong Kong (8 vaka), Japonya (4 vaka), Makao (5 vaka) yaklaşık), Malezya (4 vaka), Nepal (1 vaka), Singapur (4 vaka), Kore (3 vaka), Tayvan (4 vaka), Tayland (8 vaka), ABD (5 vaka) ve Vietnam (2 vaka).

Bilgi bu! Ama bunu okuyan kaçınız soğuk algınlığı ve gribin arkasındaki virüsleri iyi anlıyor?

Bu yazıda, blog bu virüsleri kısaca anlamanıza yardımcı olacak!

Bazı kısa

Çoğumuz bir noktada üşütmeden kışı geçiremeyeceğiz. Ortalama olarak, yetişkinler yılda iki ila beş soğuk algınlığına yakalanır. 

Çocukların ortalama yedi ila on vardır. 200’den fazla farklı virüs soğuk algınlığı ile ilişkilidir ve bunlar daha kompakt bir şekilde birkaç büyük aileye ayrılabilir.

SEE ALSO  TYT BİYOLOJİ HÜCRE ORGANELLERİ KLOROPLAST KROMOPLAST LÖKOPLAST | meyve ve çiçeklere renk veren hücre organeli ile ilgili tüm bilgiler yeni güncellendi

Soğuk algınlığına neden olan virüsler

İnsanlarda soğuk algınlığına neden olan başlıca virüsler, nazal virüsler olarak da bilinen rinovirüslerdir . Virüs, adını Afrika/Asya boynuzlu memeliden değil, “burun” anlamına gelen Yunanca “gergedan”dan almıştır. 

İsim, rinovirüslerin en iyi burunda bulunan sıcaklıkta (33-35˚C) çoğaldığı gerçeğiyle ilgilidir. 

Dilbilimsel olarak meraklılar için ‘gergedan’ kelimesi de ‘burun boynuzu’ anlamına gelen Yunanca kökenlidir.

İnsanları etkileyen üç tür rinovirüs vardır, A, B ve C; 30 nm çapında. Bunlar arasında çok sayıda farklı serotip veya serotip bulunur. 

Serotipler, zar proteinlerinde farklılık gösteren virüslerdir. Bilinen 150’den fazla farklı rinovirüs serotipi vardır ve genel olarak tüm soğuk algınlığı vakalarının %30-50’sini oluştururlar.

Coronavirüsler veya koronavirüsler, insanları etkilediği bilinen 7 tür ve 120 nm çapında, %10-15 oranında soğuk algınlığına neden olan bir sonraki en yaygın virüs ailesidir. 

Birkaç yıl önceki SARS salgını ve  Çin’deki mevcut koronavirüs salgını da dahil olmak üzere bir dizi yüksek salgın vakasının arkasındalar . 

Belirti

Koronavirüsün neden olduğu soğuk algınlığı semptomları, rinovirüsün neden olduğu belirtilerden daha şiddetli olma eğilimindedir ve ayrıca zatürreye neden olabilir. 

İsimleri, taç benzeri yüzey çıkıntıları için Latince taç anlamına gelen ‘korona’dan gelir.

Daha şiddetli semptomlara neden olabilen bir diğer virüs ise %5-15’ini oluşturan, insanları etkilediği bilinen 3 türü olan ve 120 nm çapında olan influenza virüsüdür. 

SEE ALSO  2402 Lab Zygote, Morula, Blastula, Gastrula | blastula gastrula morula ile ilgili en doğru bilgileri kapsayan

Bu viral enfeksiyona genellikle ateş dahil semptomlarla grip denir. İnsanlarda en yaygın olan ve dünya çapında yıllık grip salgınlarına neden olan influenza A virüsünün bilinen 12 serotipi vardır.

çekim

Diğer soğuk algınlığı virüslerinin çoğundan farklı olarak, grip aşısı olabilirsiniz. 

Bu gerçekçi değil – çünkü bazı virüsler soğuk algınlığına ve gribe neden olur ve hızla mutasyona uğrarlar, etkili bir aşı geliştirmek zordur ve soğuk algınlığına neden olan tüm virüslere karşı koruma sağlayabilecek bir aşı üretmek imkansızdır. 

Bununla birlikte, semptomların daha şiddetli olması ve yaşlı ve hassas kişilerde ölüm potansiyeli nedeniyle, yıllık grip aşısı yapılması önerilir. Özellikle, risk altındaki gruplara sunulurlar.

Yılda iki kez, Dünya Sağlık Örgütü (WHO), virüsün olası dolaşımdaki suşlarının tahminlerine dayanarak influenza aşılarının üretimini yönlendirir. 

Aşı olan kişilerin grip olmayacağı garanti edilmese de, çoğu yıl nispeten iyi bir koruma sağlar. 

Aşı beklendiği kadar iyiydi; Baskın suşlar tahmin edilenlerden farklıysa, aşı daha az etkili olabilir.

Tedavi

Soğuk algınlığı için diğer tedavi seçenekleri çok azdır. Soğuk algınlığı ve gribe viral enfeksiyonlar neden olduğu için bakteriyel enfeksiyonları tedavi eden antibiyotikler etkili değildir. 

SEE ALSO  11.Sınıf Biyoloji 2.Dönem 1.Yazılı | biyoloji 11 sınıf 2 dönem 1 yazılı soruları hakkında yeni güncellenen içeriğin özeti

C vitamini, sarımsak ve bal gibi diğer tedavilerin etkinliğine dair çok az kanıt vardır. 

 Çinko asetat pastillerinin semptomların başlamasından sonraki 24 saat içinde alınmaları halinde soğuk algınlığı semptomlarının süresini üçte bir oranında azalttığına dair bazı kanıtlar vardır  .

Hikaye

Soğuk algınlığına ve gribe neden olan virüsler hakkında bilinmesi gereken her şeyi bile bilmiyoruz. Karşılaştığımız virüslere ek olarak, birkaç tür daha soğuk algınlığına neden olabilir. 

Respiratuar sinsityal virüs (%5), parainfluenza virüsü (%5), adenovirüs (<%5), enterovirüs (<%5) ve metapnömovirüs (%?) diğerleridir. 

Ayrıca soğuk algınlığının %20-30’unda buna neden olan virüs tespit edilememektedir. Bazı durumlarda bilinen bir virüs olabilir, ancak diğerlerinde keşfedilmemiş bir soğuk algınlığı virüsü olabilir.

Çoğu durumda, nezle iseniz, burada bahsettiğimiz virüslerden sadece birine sahipsiniz. 

Bununla birlikte, vakaların yaklaşık %5’inde, soğuk algınlığı olan kişilere aynı anda birden fazla virüs bulaşır. 

Hangi virüse sahip olduğunuzu her zaman söyleyemezsiniz, çünkü tedavi seçenekleri (veya bunların eksikliği) aynıdır, bu nedenle tanımlama için özellikle yararlı değildir. 

Ancak belirtilerinizi hafifletmek için yapabileceğiniz birkaç şey var ve kimya yardımcı olabilir .

Makale burada bitiyor. Umarım gelecekte size biraz yardımcı olur. Bir dahaki sefere birisi bu konuyu sorduğunda, arkasındaki kimyayı hatırla!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.