Günümüzde toplum gelişirken, insanlar arasındaki sosyal ilişkiler de gelişmiştir. Bu nedenle, çoğu ilişki artık açık ilişkilerdir.

Özellikle gençler arasındaki “ilişkiler”. Toplum buna daha geniş bir açıdan bakmıştır. Ama sonuçları hesaplanamaz.

Böylece kimyager Carl Djerassi ilk oral kontraseptifini keşfettiğinden beri. Bu keşif, cinsel tutumları değiştirmenin yanı sıra, kontrasepsiyonun gücünü kadınların ellerine sıkıca koyarak sosyal bir devrime yol açtı.

Tarih

Oral kontraseptiflerin ortaya çıkmasından önce, seks hormonlarının seviyelerinin yumurtlamayı engelleyebileceği veya önleyebileceği iyi biliniyordu.

Daha ileri araştırmalar, ana bileşeni progestojen olan doğal hormon progesteronunun enjeksiyonlarının yumurtlama ile ilişkili olduğunu göstermiştir.

Ancak sorun, progesteronun ağızdan alındığında çok az emilmesidir, bu da onu doğum kontrol hapı olarak hazırlıkta kullanamayacağımız anlamına gelir.

Öyleyse neden progesteron kullanmıyorsunuz?

2 ana sebep var:

İlk olarak 1930’larda progesteron aşırı derecede pahalıydı – gram başına 80 doların üzerinde, altından daha değerliydi. Bunun nedeni, hayvan yumurtalıklarından izole edilmesi gerektiği ve işlemin (en azından) son derece verimsiz olmasıdır.

İkincisi, progesteron karaciğerde hızla metabolize edilir, bu da haplarda kullanılması pratik olmadığı anlamına gelir.

1930’ların sonlarında, progesteronun etkilerini taklit ederek, tipik olarak progestinler olmak üzere, progesteron ile ilgili kimyaların geliştirilmesi üzerine bazı erken çalışmalar vardı.

SEE ALSO  10. Sınıf Kimya : Kimyanın Temel Kanunları #2022 | 10 sınıf kimyanın temel kanunları konu anlatımı pdf hakkında en eksiksiz bilgiyi özetleyin

Ve bu işlem ayrıca ağızdan alındığında daha biyoaktif olan bazı bileşikleri de verir, ancak büyük miktarlarda başlangıç ​​materyali elde etmenin zorluğu çok büyük bir sınırlayıcı faktördür.

Bununla birlikte, bu sorunlar 1930’ların sonlarında Meksika kahverengi soğanında (yam) bulunan steroidlerden progesteron ve diğer seks hormonları üretme yöntemi geliştiren Amerikalı kimyager Russell Marker tarafından çözüldü.

İlk seri üretim sırasında 10 ton yumru kökten 3 kg’dan fazla, değeri 3 milyon USD’den fazla olan progesteron üretilmesi dikkat çekicidir.

Daha sonra Marker, malzemenin kaynağına yaklaşmak için Meksika’ya taşındı – çünkü düzinelerce ton Meksika yumrularını sınırdan ABD’ye taşımak büyük bir işti.

Daha sonra Syntex şirketini kurdu ve yeni şirketine katılması için bir grup kimyager tuttu.

Syntex büyüdükçe, rakipler ortaya çıktı ve bu çabalar, 1940’ların sonlarında progesteronun maliyetini 80$/gram’dan yaklaşık 2$/gram’a düşürdü.Bu, Djessari’nin keşfiyle değişti.

Djerassi, savaştan kısa bir süre sonra Syntex’e katıldı. 1951’de Djerassi ve meslektaşları Miramontes ve Rozenkrantz sentetik progesteronu keşfettiler ve noretindron adlı bir molekülü sentezlemek için adımlar önerdiler.

SEE ALSO  Modern Periyodik Sistem | TYT Kimya #Kamp2022 #tyt2022KİM5 | Yeni güncellenmiş modern periyodik tablo ile ilgili bilgileri kapsar

Bu keşif, diğer birçok sentetik progestojen ve östrojenin yolunu açtı. İlk onaylanan oral kontraseptif, 1961’de noretinodrel ve mestranol bileşiklerinin bir karışımı olan Enovid’di ve kısa süre sonra bunu birkaç başka marka izledi.

Öyle olsa bile, doğum kontrol hapları hala insanlarla sınırlıdır; Örneğin, bazı ABD eyaletlerinde, evli olmayan kadınların bunları kullanması 1970’lerin başına kadar yasaktı.

Peki bu oral kontraseptif nasıl çalışır?

Aslında iki farklı hap türü vardır: bir progestojen hapı (damlalık olarak da adlandırılır) veya hem östrojen hem de progestojen içeren bir kombinasyon hapı. Her ikisi de bazı farklılıklar olsa da benzer şekilde doğum kontrol hapı olarak çalışır.

Başta her iki oral kontraseptif türü de vücuttaki hormon seviyelerini etkileyerek hamileliği engeller. Çünkü yumurtlama genellikle 14 gün civarında olan adet döngüsü sırasında vücuttaki yüksek miktarda östrojenden kaynaklanır.

Bu sürecin doruk noktası, yumurta üretimi için hipofiz bezi, luteinize edici hormon (LH) ve folikül uyarıcı hormon (FSH) hormonlarının salınımını üretir.

Vücutta östrojen seviyelerinin korunmasına yardımcı olabilecek sentetik östrojenler içeren oral kontraseptifler alıyorsanız, çünkü vücut en yüksek miktarda östrojene sahip değilse o zaman yumurtlama olmaz.

Ek olarak, progestojenler de bazı durumlarda bu etkiye neden olabilir, ancak hamileliği engelleyebilecek başka etkileri de vardır.

SEE ALSO  İyot Saati Deneyi (Iodine Clock Reaction) | tentürdiyot laboratuarda nasıl elde edilir hakkındaki tüm bilgiler en eksiksiz olanıdır.

Bu seviye, rahim duvarının kalınlaşmasını önlemeye yardımcı olan ve üretilen yumurtaların tutunmasını zorlaştıran oral kontraseptifler nedeniyle vücutta sabit kalır.

Ayrıca servikal mukusu kalınlaştırarak spermin rahme ulaşmasını zorlaştırırlar. Oral kontraseptif kullanırken yumurtlama nadirdir, ancak varsa, bu ek mekanizmalar hala hamile kalmayı zorlaştırır.

Oral kontraseptifler piyasaya sunulduğundan beri gelişmeye devam etmiştir. İlaçtaki östrojen seviyeleriyle ilgili günümüzün tıbbi endişeleri, dozajda kademeli bir azalma ve özellikle ilk alındığından daha düşük kullanım seviyeleri ile sonuçlanmıştır.

Ek olarak, yumurtalık kanseri insidansının azalması gibi olumlu sağlık etkileriyle de ilişkilendirilmiştir.

Doğru kullanıldığında oral kontraseptifler %99,9 kadar etkili olabilir.

Bugün, dünya çapında 100 milyondan fazla kadın tarafından kullanılmaktadır ve toplumun seks ve hamileliğe yönelik tutumları, Djerassi’nin keşfinden bu yana kullanımlarından büyük ölçüde etkilenmiştir.

Bu keşif için katkılarından dolayı kimyada Nobel Ödülü’nü alabilmesi üzücü. Ancak bu ödül merhumun kendisine verilmediği için bu mümkün değildir.

Bu makale sayesinde, doğum kontrol haplarındaki doğum tarihi ve ana kimyasal maddeler hakkında biraz bilgi edinebileceğinizi umuyorum.

Bir dahaki sefere, onları kullanırsanız, bir hapın arkasında, onları yaratan insanların zorlu bir süreci olduğunu unutmayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.