İlkokul çocuklarının aritmetiği iyi öğrenebilmeleri için gerekli becerilere sahip olmaları, bilgilerini nasıl uygulayacaklarını bilmeleri ve bunu her bir duruma esnek bir şekilde yapmaları gerekir. İşte öğrencilerin aritmetik sorunları çözmek için kullanabilecekleri beş genel adım.

Adım 1: Başlığı dikkatlice okuyun

Önemli bir ilk adım, materyali dikkatlice okumaktır. Bir matematik problemini doğru bir şekilde çözmek için soru öğrenci tarafından dikkatlice gözden geçirilmelidir. Çözümü belirli bir matematiksel forma uygulamadan önce, ne istediğini ve ne istediğinizi belirlemek için problemi dikkatlice okuyun. Birçok öğrenci aritmetik çalışmalarında hata yapar, bunun nedeni konunun çok zor olması değil, problemi sadece bir kez okuyup hızlı yapmasıdır. Öğrenciler bazen sayıları yanlış anlarlar ve bu da yanlış matematik cevaplarıyla sonuçlanır.

SEE ALSO  6dk'da OZDESLIKLER IKI KARE FARKI | özdeşlikler hakkında en eksiksiz bilgiye genel bakış

2. Adım: Konuyu özetleyin

1. adımdaki problemi anladıktan sonra, öğrenciler problemi özetlemeye devam ederler. Problemi özetlemek için yeterli veri gerekir: problem ne diyor, problem ne istiyor, ancak kısa olmalı, gereksiz unsurları kaldırın, sadece problemin verilerine ve gereksinimlerine odaklanın. Farklı matematik türlerinin farklı özetleri vardır. Problem kelimelerle, çizimlerle, diyagramlarla, sembollerle … veya yukarıdaki faktörlerin bir kombinasyonu ile özetlenebilir, böylece verilen ile verilen arasındaki ilişkiyi kurarak özlü ve net olur. Öğrenciler doğru özetledikleri takdirde dersi anlamış sayılırlar.

SEE ALSO  BİLGİ YARIŞMASI SERİ #2 - PUANLARI TOPLA SONUCUNU GÖR! | Yeni güncellenmiş bilgi yarışması soruları matematik ile ilgili bilgileri kapsayan

Adım 3: Bir çözüm bulmak için sorunu analiz edin

Sorunun çözümünü bulmak için genellikle aşağıdan yukarıya sorma yöntemini kullanırız. Bilmeyen bileşenler, hangi verilere dayanarak, hangi hesaplamayı kullanacağını bulmalı, …

4. Adım: Sorundan yararlanın

Bu aşama normalde yalnızca çok yetenekli öğrenciler için geçerlidir. Öğrenciler asıl konuyu ele aldıktan sonra başka cevaplar bulabilirler. Ancak, koşulların ve yanıtların doğru olduğunu doğrulamak yine de önemlidir. Öğrenciler çözümler sunabilir, bir bileşeni gizleyebilir, o gizli bileşeni bulma adımını ekleyebilir, bu problemden diğerine geçebilir ve daha fazlasını yapabilir.

SEE ALSO  Üslü Sayılar-3 (Soru Çözümü) | TYT İlk 12 Konu Kampı | #merthoca #hedef12 | yeni nesil sorular üslü sayılar hakkında en ayrıntılı bilgiyi sentezleyin

Adım 5: Açık uçlu sorular sorun

Öğrencilerin problem kelimelerindeki hangi kelimelerin matematiksel unsurlara sahip olduğunu ve hangilerinin olmadığını anlamaları için, öğretmen metinle ilgili zorluklara yönelik yönlendirici sorular sormalıdır. öğrencilerin problemin içeriğini anlamaları için gerekli koşulları oluşturmak. Problemin özünü kavradıktan sonra, öğrenciler problemin temel kavramını (çarpma) öğrenmek için matematiksel olmayan bileşenleri ayırabilir ve daha sonra problemi düzgün bir şekilde açıklamak için kullanabilirler.

Çözümün temelini belirlemek için öğrencilerin açık analizine dikkat edin:

  • Problem sorusuna göre.
  • Önerilen problem çözme planına göre.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.