Fiziksel olgular, yalnızca bedende, maddenin durumunda değişen, yeni bir madde doğmayan olgulardır. Uçurtmaların gökyüzünde uçması, bisikletin yürümekten daha hızlı olması, insanların konuşabilmesi gibi hayatta sık rastlanan fenomenler… Gelin bu yazı aracılığıyla ilginç fiziksel olayları birlikte açıklayalım.

Su neden ateş etmeyi durdurabilir?

Çoğu yangında yangınları söndürmek için su kullanılır. Sorun basit, ancak herkesin bu soruya doğru cevabı yok.

İşte fizikçi Ia’nın açıklaması. I. Perenman.

İlk olarak, su yanan bir cisimle karşılaştığında buhara dönüşür ve bu buhar yanan cismin ısısının çoğunu alır. Kaynar suyu buhara dönüştürmek için gereken ısı, aynı hacimdeki soğuk suyu 100 dereceye ısıtmak için gerekenden 5 kat daha fazladır.

İkincisi, o sırada oluşan buhar, doğduğu suyun hacminden birkaç yüz kat daha büyük bir hacim işgal etti. Bu buhar kütlesi yanan nesneyi çevreler ve hava ile temas etmesini engeller. Hava olmadan yanma sürdürülemez.

SEE ALSO  Düzgün Çembersel Hareket Araba Animasyonlu ( Akılda Kalacak) | çembersel hareket araba soruları ile ilgili en iyi bilgiyi özetleyin

Suyun ateşi söndürme yeteneğini arttırmak için insanlar bazen suya barut eklerler. Bu ilk başta garip gelebilir, ancak çok mantıklı: barut çok çabuk yanar ve çok fazla yanmamış gaz üretir. Bu gazlar nesneyi çevreleyerek yanmayı zorlaştırır.

Kedilerin gözleri neden günde 3 kez değişir?

Bir kedinin göz bebeği, güçlü ışığa uyum sağlamak için aşırı derecede küçülebilir. Çin halkının kedinin gözbebeğinin günde üç kez genişlemesiyle ilgili bir sözü vardır: “Zamanla taç, gövde ve horoz elma çekirdeği gibidir; Ejderha, tu, at, koku bir iplik gibidir; Sıçan, öküz, köpek ve domuz dolunay gibidir.

Kedi gözleri neden böyle?

Kedinin gözleri günde 3 kez değişir

Bir kedinin öğrencisinin (gözbebeğinin) çok büyük olduğu ve öğrencideki sfinkterin kasılma kapasitesinin çok güçlü olduğu ortaya çıktı. İnsanlarda güneşe bakarsan gözbebekleri küçülür. Ama sadece bir dereceye kadar görebiliriz, daha fazla uzaklaştıramayız çünkü uzun bir süre ağrılı hissedeceğiz. Ve gözlerimizi karanlık bir yerde uzun süre tutarsak yüzümüzde bir sıcaklık hissederiz.

SEE ALSO  Optik - Küresel Aynalar ve Özellikleri Örnek Sorular | aynalar ve özellikleri hakkında en iyi bilgiyi özetleyin

Ancak kediler, farklı ışıkların aydınlatması altında çok iyi uyum sağlayabilir. Gün boyunca çok güçlü ışık altında, bir kedinin göz bebeği çok küçük, iplik benzeri bir şekle küçülebilir. Gecenin karanlığında, öğrenciler dolunay kadar geniş olabilir. Sabahın erken saatlerinde veya alacakaranlıkta ışık yoğunluğu altında, göz bebeği bir elma çekirdeği şekline sahip olacaktır.

Bu nedenle, bir kedinin gözbebeği, bir insan gözünün gözbebeğine kıyasla çok daha fazla küçülme yeteneğine sahiptir, dolayısıyla ışığa tepki verme yeteneği de bizimkinden daha hassastır. Bu nedenle, ışık çok güçlü veya çok zayıf olsa bile, kediler nesneleri her zamanki gibi net bir şekilde görebilirler.

Ateş böceği ışığı nereden geliyor?

Ateş böceği ışığı nereden geliyor?

Yerde parlayan bir ateş böceğini yok etmeye çalışın, yerde uzun bir iz bıraktığını, parlamaya devam ettiğini, sonra kaybolduğunu ve tamamen kaybolduğunu göreceksiniz. Dolayısıyla ateşböceklerinin yaydığı ışık biyolojik değil, kimyasal bir sürecin ürünüdür.

Çünkü böcek öldükten sonra ışık hala oradadır, hayvanın sadece sürekli ışık yayan maddeler üretme görevini yaptığı açıktır.

Ateşböcekleri iki gruba ayrılır: uçan ateşböcekleri ve yerde sürünen ateşböcekleri. Bu grupların her ikisi de yapay ışık gibi ısı yaymayan aynı özel soğuk ışığı yayabilir. Bunun nedeni, parlama sürecinde, enerjinin neredeyse tamamının, diğer yapay ışık kaynaklarında olduğu gibi ısı değil, organizmalar tarafından ışık enerjisine dönüştürülmesidir.

SEE ALSO  10.Sınıf Test Okul Yaprak Test-4 | Yeni güncellenen 11 sınıf fizik yaprak test pdf ile ilgili bilgileri kapsayan

Ateşböceklerinin ışığı, karnın son birkaç bölümünden yayılır. Gündüzleri sadece grimsi beyaz renkte olan bu düğümler, geceleri şeffaf deriden büyülü bir ışık yayarlar. Karın derisinin içinde bir dizi ışıldayan hücre bulunur, en içteki katman ışığı yansıtmaya yardımcı olmak için ayna görevi gören yansıtıcı bir hücre katmanıdır.

Lüminesan hücreler, lusiferin ve lusiferaz olmak üzere iki tür madde içerir. Parçalandıklarında, sadece sıradan kimyasallardır, parlayamazlar. Ancak yan yana olduğunda, lusiferaz enzimi lusiferinin oksidasyonunu katalize edecek ve teşvik edecektir (lusiferini yakmak için oksijen kullanma süreci). Bu oksidasyon ışık enerjisi üretir.

Ateşböcekleri yalnızca aralıklı olarak ancak aralıklı olarak parlayabilirler, çünkü oksijen tedarikini kendi kendilerine düzenlerler, böylece ışıklı reaksiyon uzun süre devam edebilir.

Yukarıda, günlük hayatımızda sıkça karşımıza çıkan ilginç fiziksel olaylar yer almaktadır. Nasıl çalıştığını görmek için hayatımızdaki fiziksel olayları gözlemleyelim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.