Yazar John Green bir keresinde şöyle demişti: “Kitaplar terk edilmiş aşıklar gibidir: gittiğinde hep seni beklerler; İlgilendiğin zaman, her zaman bir yanıt alırsın.” Yeni bir bilgi kaynağı getirmenin faydasına ek olarak, edebiyat kitapları size bundan daha fazla “değer” verir. Yani hayatınız için çok değerli olan, okumanız gereken ünlü edebiyat kitaplarını zaten biliyorsunuz, hangileri?Hayatınızda bir kez okumanız gereken en iyi edebiyat.

Bir alaycı kuş öldürmek için

Bülbülü Öldürmek Harper Lee’nin bir romanıdır; Bu çok popüler bir roman, 10 milyondan fazla kopya ile dünyanın en çok satan romanı. Roman 1960 yılında basılmış ve 1961 yılında Pulitzer Kurgu Ödülü’nü kazanmıştır. Roman, yazarın birçok arkadaşının ve akrabasının hayatına dayanmaktadır, ancak karakterlerin isimleri değiştirilmiştir. Yazar, anlatıcı Jean Louise “Scout” Finch’in karakter modelinin kendisinden yola çıkarak inşa edildiğini söyledi.

Bülbülü Öldürmek , bencillik, nefret, cesaret, gurur, önyargı ve yaşam evreleri gibi birçok motifi içinde barındıran, bölgesel yaşam bağlamında geçen bir hikaye. Roman, 1962’de Horton Foote tarafından yazılan bir senaryo ile yönetmen Robert Mulligan tarafından bir film haline getirildi. Bu roman, bugüne kadar Bayan Harper Lee’nin yayınlanmış tek eseridir.

Roman, onlarca yıldır Amerika’nın güneyindeki Alabama’nın küçük Maycomb kasabasında büyüyen Jean Louise “Scout” Finch ve Jeremy Atticus “Jem” Finch adlı iki genç çocuğun hikayesini anlatıyor. 1930’lar. 3 yıl, küçük erkek kardeş tarafından söylendi. Hikayede, iki çocuk babası avukat Atticus Finch, Mayella Ewell adında beyaz bir kıza tecavüz etmekle suçlanan Tom Robinson adında siyah bir adamı savunmakla görevlendirilir.

Dikenli çalılarda şarkı söyleyen kuşların sesi

Kadın yazar Colleen McCullough’un “Dikenli çalılardaki kuşların şarkısı” romanı , yayınlanır yayınlanmaz (1977) birçok dile çevrildi ve klasik edebi eser “Rüzgar Gibi Geçti” ile aynı sırada yer aldı. “. Ancak çok az insan, çalışma sırasında yazmanın yalnızca Colleen McCollough’un yan işi olduğunu, ana mesleğinin sağlık personeli olduğunu biliyor. Colleen McCullough profesyonel bir yazar değil, ondan önce neredeyse hiç kimse dili bilmiyordu. “Karaçalı Çalılarında Kuş Şarkısı” romanı yazara şan getirdiğinde, Colleen McCullough sıradan bir sağlık çalışanıydı.

1974’te ilk romanını yazdı ama pek tanınmadı. “Dikenli çalılarda şarkı söyleyen kuşların sesi” neredeyse 4 yıl boyunca tasarlandı ve daha sonra 1975 yazının başlarında 10 ay içinde arka arkaya yazmaya başladı. Bu süre zarfında hastanede çalışmakla, sadece geceleri ve pazar günleri yazmakla meşguldü.

SEE ALSO  Ücretsiz Kod Yazma Programları - Editörleri | En eksiksiz kitap yazmak için program indir ile ilgili tüm bilgiler

Karaçalı Çalılarında Şarkı Söyleyen Kuşlar romanı boyunca Meggie ve rahip Ralph arasındaki aşk hikayesidir. Meggie, bir çiftlik işçisi olan Luke O’Neill ile evlenerek duygularını unutmaya çalışır, ancak kısa süre sonra o ve babası Ralph yeniden bir araya gelir ve aşkları birçok trajediye neden olur.

Meggie’nin babası Ralph ile olan aşk hikayesi sadece dört kelimeyle “büyük acı” olarak tanımlanabilir ve bu büyüklüğe sahip olmak için hayatlarının bedelini ödemek zorunda kaldılar. Başlığın dediği gibi: “Hayatında sadece bir kez şarkı söyleyen ama dünyanın en iyi şarkısını söyleyen bir kuş efsanesi vardır. Bir keresinde bir dikenli çalıyı aramak için yuvasını terk etmiş ve onu sadece bulmuştur. Dikenlilerin ortasında dallar, şarkısını söyler ve göğsünü en uzun, en keskin dikene dalar. Tarif edilemez acıların üzerinde, bayılır ve kaybolur ve bu neşeli şarkı buna değer.Bülbül ve bülbül bile kıskanılmalı Tek şarkı, bir Bir tür, yaşamla değiş tokuş edilmesi gereken bir şarkı Çünkü en iyiye ancak büyük ıstıraplar pahasına elde edilebilir.

Roman bir aile tarihi hikayesi gibi kurgulanıyor, yazar sınıf-toplum meselelerinden ziyade psikolojik-ahlaki çatışmalara odaklanıyor. Karakterler içinde bulunulan koşullardan etkilenir ancak çoğunlukla kendi kişiliklerine göre davranırlar. Pek çok karakter arasında en göze çarpan üç tanesidir: Fiôna, Meggie, kızı ve rahip Ralph. Meggie, çalışmanın ana karakteri olarak kabul edilebilir. Romanda birçok tema, birçok aşk ilişkisi var, ancak hepsi ana hikayeye, Meggie ve Peder Ralph’in büyük, saf aşkına hizmet ediyor.

Sans famille

Ailesiz olarak da tercüme edilen Aile Yok (Fransızca: Sans famille) , Fransız yazar Hector Malot’un 1878’de yayınlanan en ünlü romanı olarak kabul edilebilir. Eser, Fransız Edebiyat Akademisi Enstitüsü’nün ödülüne layık görüldü. Dünyanın birçok ülkesi eseri tercüme etmiş ve birçok kez yayınlamıştır. Yüz yıldır Fransa’da ve dünyada hiçbir aile çocuklara aşina olmadı. Bu şaheser birçok kez sinema ve televizyonda gösterildi.

Ailesi olmayan bir çocuğun hikayesini anlatır, Remy’nin karakteri belli bir aile tarafından getirilen terk edilmiş bir çocuktur. Remy, Bermuda annesinin sevgi dolu kollarında bakıldı. Bir gün Paris’te çalışan kocası bir kaza geçirip özürlü olarak dönene kadar, Remy işe gitmek için Vitalis’in sirkini takip etti. İkili, yaşamak için sirk gösterileri yaparak İngiltere ve Fransa’nın her yerini gezdi, ardından İngiltere’de hapsedildi ve sonunda annelerini ve küçük erkek kardeşlerini buldu. O bebek Remy zorluklar içinde büyüdü. Her yerde yaşayan her türden insanla etkileşime girdim, “Bir yerde bu bir aldatmaca, nerede üzücü”.

SEE ALSO  5. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 225-226-227-228-229-230. Sayfa Cevapları Anıttepe Yayıncılık | 5 sınıf türkçe ders kitabı sayfa 223 ile ilgili en eksiksiz bilgiye genel bakış

Önceleri deneyimli ve erdemli yaşlı bir adam olan Vitalis’in kontrolü altında, daha sonra bağımsız olarak ve sadece kendime bakmakla kalmayıp, aynı zamanda tüm aile için performans ve yaşamayı sağlamak için yaşamak için çalıştım. Bir zamanlar ben ve tüm grup midemde hiçbir şey olmadan birkaç gün dolaştık. On gün on gece bir yeraltı selinde gömülü kaldığım bir zaman vardı. Haksızlığa uğradığım, mahkemeye çıkarıldığım ve hapse atıldığım zamanlar oldu. Ve bazen düzgün ve iyi yetiştirildim. Ama nerede olursa olsun, her durumda, hala yaşlı adam Vitalis’in insani niteliklerini korumak, yani dik, cesur, kendine saygılı, insanları sevmek, çalışmaya istekli olmak, yalvarmak için elini kaldırmamak konusundaki disiplinini takip ediyorum. , yalan söyleme, hile yap, şükretmeyi hatırla, hep faydalı olmak iste.

Remy’nin yanında bilge, esnek, becerikli, sadık sanatçı Mattia var, erken çiçek açan bir sanatsal yetenek artı altın kalpli, köpek Capi bir insan kadar akıllı ve çok anlamlı, maymun Joli -Cœur kurnaz ve zavallı… Buradaki insanlar ve hayvanlar, hayat kadar esnek yaratılmış, genç okuyucular için çok heyecan verici.

Sonunda gerçek ailemi buldum ve Lise ile sonsuza kadar mutlu yaşadım.

Le Petit Prince

Küçük Prens (Fransızca adı: Le Petit Prince) , Fransız yazar ve havacı Antoine de Saint-Exupéry’nin 1943’te yayınlanan en ünlü romanıdır. Bu yazıyı yazarken Long Island, New York, Asharoken’deki The Bevin House’u kiraladı. Roman aynı zamanda Saint-Exupéry’nin kendisinin yaptığı birçok tabloyu da içeriyor. Eser 250’den fazla dile (lehçeler dahil) çevrildi ve bugüne kadar dünya çapında 200 milyondan fazla kopya sattı, tüm zamanların en çok satanlarından biri haline geldi ve popülaritesi arttı. 39 bölümlük bir manga serisi oldu. Öyküler, yabancı dilleri tanımak isteyenler için de materyal olarak kullanılmaktadır.

Küçük Prens, B612 asteroitinde yaşıyor. Üç volkan (ikisi aktif, diğeri aktif değil) ve bir gül var. Her gün asteroitiyle ilgileniyor, burada kök salmaya ve büyümeye çalışan tüm baobab ağaçlarını söküyor. Bu kökler gezegeni aşındıracak ve içinde yaşadığı dünyayı parçalayacaktı. Bir gün, Küçük Prens gezegenini terk etti ve evrenin geri kalanının nasıl olduğunu görmeye gitti ve her birinin orada yaşayan bir yetişkini olan birkaç başka asteroide (325 ila 330 numaralı) gitti ve onun anlayışına göre hepsi tuhaftı. insanlar.

SEE ALSO  5.Sınıf Türkçe Ders Kitabı, 3.Tema Değerlendirme Çalışmaları Cevapları, Sayfa 100-102, Eba Sistemi | 5 sınıf türkçe 100 101 cevapları ile ilgili yeni güncellenen içeriğe genel bakış

Küçük prens yeryüzünde güllerle dolu bir bahçe görmüş ve çok üzülmüş. Gülü ona evrendeki kendi ırkı arasında eşsiz olduğunu söylemişti, ama burada beş bin tane aynısı vardı. Sonra bir tilki ortaya çıktı ve çiçeğinin eşsiz ve özel olduğunu çünkü o çiçeğin onu evcilleştirdiğini açıkladı (Tilkiye göre “dokunmak” bağlantı kurmaktır. onu onun için çok önemli kılan gül).

Sonra küçük prens anlatıcıyla tanışır ve ondan bir koyun çizmesini ister. Koyun çizmeyi bilmediği için bildiğini çizdi. Anlatıcı birkaç resim daha yapmaya çalıştı ama küçük prens tatmin olmadı. Sonunda tek bir fıçı çizdi ve içinde bir koyun olduğunu açıkladı. Küçük prens şimdi, kutudaki koyun resmini, çocukken çizdiği resimde pitonun karnındaki fil kadar net görerek resmi kabul etti.

Küçük prens, yeryüzünde bir süre kaldıktan ve güllerin aşkından kaçtıktan sonra, çölde tanıştığı altın yılandan zehrini kullanarak onu asteroide ve sevgi dolu gülüne geri getirmesini istemiştir.

Sherlock Holmes Komple Serisi

Sherlock Holmes , 19. yüzyılın sonlarında ve 20. yüzyılın başlarında ilk kez yazar Arthur Conan Doyle’un 1887’de yayınlanan eserinde ortaya çıkan kurgusal bir dedektif karakteridir. Londra’da ünlü bir özel dedektifti. polisin vazgeçmek zorunda kaldığı davaları çözerken. Birçok kişi Sherlock Holmes’u edebiyat tarihinin en ünlü kurgusal dedektif karakteri ve dünya çapında en iyi bilinen edebi şahsiyetlerden biri olarak kabul eder.

Sherlock Holmes , yazar Conan Doyle’un 4 romanı ve 56 kısa öyküsünde yer aldı. Eserlerin neredeyse tamamı, Holmes’un yakın arkadaşı ve biyografi yazarı Dr. John H. Watson tarafından notlar şeklinde kaleme alınmış, bunlardan sadece ikisi Holmes’un kendi notları (Psoriasis Soldier ve The Lion’s Mane) ve üçüncü kişi ağzından yazılmış diğer iki eser (Son Yay ve Mazarin Taşı). Bu eserlerin ilk ikisi, iki kısa roman, ilk olarak 1887’de Beeton’s Christmas Annual’da ve 1890’da Lippincott’s Monthly Magazine’de yayımlandı.

Dedektif Holmes , Doyle’un 1891’de The Strand Magazine’de yayınlandığı kısa öyküler dizisiyle son derece popüler oldu. Eserler 1878’den 1903’e kadar, son vaka ise 1914’te yazıldı. Sherlock Holmes karakteri , Maurice Leblanc’ın yaklaşık Arsene Lupin.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.