Eğitimde edebiyatın da önemli bir yeri vardır. Edebiyat insana sadece bilgi vermekle kalmaz, aynı zamanda ruhu da besler, etrafımızdaki dünyaya daha derin ve daha doğru bakmamızı, çevremizdeki insanların maddi ve manevi değerlerini sevmeyi ve takdir etmeyi bilmemizi sağlar. Her değerli edebi eser, derin bir içerik, benzersiz bir sanat formu getirecek ve okuyuculara okurken farklı duygular yaşatacaktır. Aşağıda tüm zamanların dünyaca ünlü en iyi 10 klasik edebiyat eseri listesine bir göz atalım .

1. Cimriler – Victor Hugo

“Sefiller” 1962’de yayınlandı, büyük yazar Victor Hugo’nun ünlü bir edebi eseridir. “Sefiller”, 19. yüzyılın ilk 20 yılında, I. Napolyon’un tahta çıkmasından ve birkaç on yıl sonrasına kadar Fransız toplumunun hikayesidir. Çok anlamlı ve pratik bir çalışma. Gerçeklik açısından, Victor Hugo’nun çalışması, yoksul insanların dünyasını gerçekçi bir şekilde anlatıyor. Eser, okuyucunun hayata bir bakış atmasını, sevmeyi, paylaşmayı ve hak ettiğini takdir etmesini sağlıyor.

SEE ALSO  Çıkmış sorularla Türk Dili ve Edebiyatı 7 dersine nasıl çalışılır? Örnek test çözme | açık öğretim lisesi türk dili ve edebiyatı 7 çıkmış sorular ile ilgili en doğru içeriği özetleyin

2. Tarlada Çocukları Yakalamak – JD Salinger

1951’de yayınlanan J.D. Salinger’ın “Tarladaki Çocukları Yakaladım” kitabı sansürlendiği için bir hit oldu. Gençliğin asiliği, gizli arzuları ve gençlik hayatındaki bir yönelim bozukluğu bu eserde yazılıdır. Üstelik toplumdaki ikiyüzlülüğe açık ve masum bir bakış. Yazar, hikaye anlatımında zeka ve ustalık göstermiştir. Çok telaşlı değil, sadece çok basit kelimelerle ama insanların bilinçaltının derinliklerine inin.

3. Rüzgar Gibi Geçti – Margaret Mitchell

” Rüzgar Gibi Geçti ” adlı eser , yazar Margaret Mitchell’in 1936’da yayınlanan ünlü bir romanıdır. Eserin tamamında, Güney’de hem güzel, hem akıllı hem de güçlü olan Scarlett O’Hara kızının imajı vardır. Liberal bir yaşam tarzıyla güçlüdür. , düşünmeye cesaret et ve yapmaya cesaret et. İmajı, kendilerini öne çıkarmak isteyen modern, güçlü, bağımsız kadınları sembolize ediyor. Eser aynı zamanda Scarlett O’Hara ve Rhett Butler’ın romantizmi üzerinden karşı cinsin aşkını da övüyor. Eser sayesinde okurlar, kadın ve erkek arasındaki yaşam ideali, aşk, ıstırabın, mutsuzluğun ve sevginin üstesinden gelme gücü hakkında dersler alacaklar.

SEE ALSO  10.Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Giriş Ünitesi-3 | 10 sınıf türkçenin tarihi gelişimi ile ilgili tüm içerik ayrıntılı olarak

4. Yaşlı Adam ve Deniz – Emest Hemingway

Yazar Emest Hemingway’in 1952’de yazdığı “Yaşlı Adam ve Deniz” kariyerindeki en seçkin eserlerden biri olarak kabul ediliyor. üç gün boyunca. Görünüşe göre, dünyanın en güzel kılıçbalığını yakalayabildiğinde şans ona gülmüştü, ama köpekbalıkları kılıç balığını yemeye koştu. Yolculuğun sonunda aldığı sonucun sadece işe yaramaz bir iskelet olması üzücüydü. İçeriği basit olsa da yazarın okuyuculara iletmek istediği derin anlamlar ve anlamlı mesajlar içermektedir.

5. Uğultulu Tepeler – Emily Bronte

Emily Bronte’nin tek romanı Uğultulu Tepeler, 1847’de halka ulaştı. Earnshaw ailesinden asi Catherine Earnshaw’ın sert ve yıpranmış Heathcliff’i ve çılgınlığını konu alan gizemli ve yoğun roman, babası tarafından eve getirildi. Bu iki aşık, son derece kıskanç olmaları ve aileleri, sosyal statüleri ve kaderleri nedeniyle kin ve umutsuzluk içinde yaşadılar. Cathy ve Heathcliff arasındaki aşk ilişkisi sayesinde, Uğultulu Tepeler yakıcı tutku hakkında yazılmış en büyük ve en trajik romanlardan biri haline geldi.

SEE ALSO  Çocuk Kalbi Kitap Soruları ve Cevapları | Edmondo De Amicis | En ayrıntılı edmondo de amicis çoçuk kalbi özeti ile ilgili tüm bilgiler

6. Savaş ve Barış – Nikolayevich

“Savaş ve Barış”, Nikolayevich Tolstoy tarafından Napolyon döneminde, soyluluktan köylülüğe kadar Rus toplumunun trajik bir dönemini yansıtan, ilk kez 1865’ten 1869’a kadar basılan epik bir romandır. Eser, barışı sevme arzusuyla parlıyor, derin bir hümanizmi ateşler. Karakterin psikolojisini tasvir etme sanatı, eserin öne çıkan özelliklerinden biridir. Karakterin kaderi ve ince ruh halleri, her bir tarihsel iniş ve çıkışla ilişkilidir. Eser, dünya edebiyatının en büyük romanlarından biri olarak kabul edilir

7. Dikenli çalılardaki kuşların cıvıltısı – Colleen McCulough

Avustralyalı kadın yazar Colleen McCulough, etkisi güçlü bir şaheser olan ” Dikenli çalılardaki kuşların şarkısı ” adlı eseri yayınladı. Eser, güzel Meggie ve Rahip Ralph’in aşk hikayesidir. Ancak konumu ve konumu nedeniyle rahip, hayatının geri kalanında duygulardan kaçmak zorunda kaldı. Aşkları yoğun bir aşk, ayrılık, yakınlık, ardından acı ve trajedi. Hikâyenin sonu, okuyucunun çok gözyaşını alıp götüren bir aşkın sonudur. Dikenli çalılarda şarkı söyleyen kuşların sesine gelin, her karakterin duygularına dalacaksınız, insanların kalplerinde güçlü bir etkisi olan bir eser.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.