Güneş ışıklarının dalga boyu nedir? İnsanlar farklı ışık dalga boylarını görebilir mi? Herkes bu sorulara cevap veremez. Vinh Cat Group, bu soruları yanıtlamak için size dalga boyları hakkında daha fazla bilgi vermek istiyor.

dalgaboyunun tanımı nedir?

Aynı fazın iki salınım noktası arasındaki veya iki dalga tepesi (dalganın maksimum değerine ulaştığı yer) arasındaki veya daha genel olarak, belirli bir zamanda bir dalganın tekrar eden iki modeli arasındaki en küçük mesafeye dalga boyu denir. zamana göre belirlenir. Genellikle, Yunan harfi lambda () ile gösterilir.

Işığın dağılımı ve kullanımları

* Işık dispersiyonu: Karmaşık bir ışık huzmesinin tek renkli huzmelere bölünmesi, ışık dispersiyonu olarak bilinir.

* Beyaz ışık ve monokrom aydınlatma

Prizmadan geçerken dağılmayan ışığa tek renkli ışık denir. Her monokromatik ışıkta monokromatik olarak adlandırılan bir renk tonu bulunur. Her monokromatik renk tonu, her ortam için belirli bir dalga boyuna sahiptir.

– Işık, çeşitli saydam maddelerden geçerken dalga boyunda ve hızda değişir, ancak frekansı sabit kalır.

SEE ALSO  Çin'de Satılan En Güçlü TESLA Bobinini Aldım! | plazma küresi çalışma prensibi hakkında en doğru genel bilgiler

Beyaz ışık, sürekli olarak kırmızıdan mor renge değişen çeşitli monokrom ışıkların bolluğundan oluşur.

Beyaz ışığın spektrumu, çok sayıda renk tonu içeren ancak 7 ana renge ayrılan gökkuşağı rengindeki banttır: kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, mavi, çivit mavisi ve menekşe.

– Şeffaf malzemelerin kırılma indisleri ışığın rengine göre değişir ve sürekli olarak kırmızıdan mora doğru yükselir.

Belki ilgilenirsiniz:

* Işık dağılımı uygulaması

Spektrometrelerde ışığın dağılımı, parlak nesnelerden yayılan çok renkli bir ışık demetini tek renkli bileşenlere ayırmak için kullanılır.

Gökkuşağı gibi atmosferdeki birçok optik olay, ışığın dağılmasından dolayı meydana gelir. Çünkü güneş ışınları daha gözümüze ulaşmadan kırılır ve su damlacıklarına yansır.

Dispersiyon, beyaz ışıkta bir nesnenin lensten geçen görüntüsünün keskin değil, bulanık olmasına ve renk kenarlarına (kromatik sapma olarak adlandırılır) sahip olmasına neden olur.

Görünür ışık dalga boyu

Genel elektromanyetik radyasyon spektrumunun çok küçük bir kısmı, insan gözünün çubuklarının ve konilerinin duyarlı olduğu tek frekans aralığını içeren görünür ışık tarafından işgal edilir. Normal bir birey, yalnızca 400 ila 700 nanometre arasında çok dar bir dalga boyu aralığına sahip ışığı görebilir. İnsanlar, gözlerinde bu frekans aralığına özellikle duyarlı sinir uçları bulunduğundan, görsel girdileri fark edebilir ve bunlara tepki verebilirler. Elektromanyetik spektrumun geri kalan kısmı ise görülmez.

SEE ALSO  Dalgalar - Dalga ve Dalga Hareketinin Temel Değişiklikleri 1 | açık lise fizik 4 konuları hakkında en eksiksiz bilgilere genel bakış

* Görünür ışık spektrumu

Renk Dalga Boyu (nm)

Kırmızı 625 – 740

Turuncu 590 – 625

Altın 565 – 590

Yeşil 520 – 565

Camgöbeği 500 – 520

Mavi 435 – 500

Mor 380 – 435

Çok sayıda elektromanyetik radyasyon kaynağı vardır ve bunlar tipik olarak yaydıkları dalga boyu spektrumuna göre sınıflandırılır. Muazzam yayın antenlerinde akan elektrik akımları nispeten uzun radyo dalgaları yaratırken, bir atomdaki negatif yüklü elektronların enerji durumlarını bozmak çok daha kısa görünür ışık dalgaları yaratır. En kısa elektromanyetik radyasyon türü olan gama dalgaları, bir atomun çekirdeğindeki nükleer elementler parçalandığında üretilir. İnsan tarafından görülebilen ışık, genellikle kaynağa bağlı olarak makyajı değişen çeşitli dalga boylarından oluşur.

SEE ALSO  7. Sınıf Fen Bilimleri - Aynalar | 2022 | aynalar ve mercekler ile ilgili en ayrıntılı bilgiyi sentezleyin

Günlük yaşamda, elektromanyetik radyasyon spektrumu tarafından “bombardıman ediliriz”, bunun sadece küçük bir kısmını görünür ışık olarak “görebiliriz”. Açık havaya çıktığımızda, Güneş’ten bize çarpan muazzam miktarda görünür ışık yayılır; Güneş ayrıca görünür bölgeye girmeyen birçok başka radyasyon frekansı da üretir. İçerideyken, başta akkor ve flüoresan lambalar olmak üzere yapay ışık kaynaklarından gelen görünür ışıkla yıkanırız.

Görünür spektrumun ötesindeki renkler

İnsan gözü ve beyni, spektrumdan daha fazla rengi ayırt edebilir. Mor ve macenta, beynin kırmızı ve mor arasındaki boşluğu doldurma yöntemidir. Pembe ve sulu boya gibi doymamış renkler de kahverengi ve ten rengi gibi ayırt edilebilir.

Bununla birlikte, bazı canlıların görsel menzilleri, sıklıkla kızılötesi (700 nanometreden uzun dalga boyları) veya ultraviyole (380 nanometreden küçük dalga boyları) olmak üzere değişir. Örneğin arılar, çiçeklerin tozlayıcıları çekmek için yaydığı UV ışığını algılayabilir. Ek olarak, kuşlar morötesi ışığı görebilir ve işaretleri UV siyah ışık altında görülebilir.) Göz, insanlarda kırmızı ve mor renkler arasındaki farkı görebilir. Kızılötesi genellikle UV görebilen hayvanlar için görünmezdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.