COVID-19 için yetkilendirilen ilk antiviral ilaç, ABD FDA’nın Ekim 2020’de onayladığı remdesivir’di. Benzer ilaçlar daha etkili görünüyor, ancak beklendiği kadar etkili değiller.

Aşağıdaki makaleyi okuyarak bunları test edebilir ve bu sorunu daha iyi anlayabilirsiniz. Lütfen bir an için gözden geçirin!

Bazı kısa

Remdesivir bir nükleozid analoğudur . Bunlar, virüslerin genetik materyallerini kodladığı molekül olan RNA’yı oluşturan doğal yapı taşlarına benzer moleküllerdir.

Remdesivir’in kimyasal yapısı. Resim: Wikimedia Commons

RNA polimeraz, virüslerin RNA’larını kopyalamak için kullandıkları enzimdir ve bu, çoğalmaları için gerekli bir adımdır. RNA polimeraz olarak bilinen moleküler bir transkripsiyon aracı, birbirini tamamlayan RNA zincirleri oluşturur.

Bu filamentler, nükleositler adı verilen farklı birimleri içerir. Nükleozit analogları, yapılarını taklit ederek genişleyen, kopyalanan RNA zincirine entegre edilir.

Bununla birlikte, nükleozid analogları, tıptaki bir Truva atı gibi vücudu aldatabilir ve daha sonra hasara neden olabilir. Kopyalanan RNA dizisinin replikasyonunu keserek RNA polimeraz makinesinin bitirmesini engellerler.

SEE ALSO  Hücre Teorisi, Hücrelerin ve Hücre Zarının Yapısı | Kamp2021 #YazKampı | biyoloji hücrenin yapısı konu anlatımı hakkında en doğru bilgiyi sentezleyin

Bu, virüsün kendini kopyalamasını engeller. Nükleosid analoglarındaki bu bozulmaya küçük yapısal değişiklikler neden olur.

nükleozid analogları

Adenozin ve remdesivirin kimyasal yapısı. Fotoğraf: Konuşma

Remdesivir’i ele alalım: Yapısal olarak, aktif formu RNA’daki nükleositlerden biri olan adenosine çok benzer . Bu benzerliklerden biri anahtardır: Molekülün sağ üst köşesindeki iki nitrojen, adenozin ile aynıdır, bu nedenle adenosin gibi, başka bir RNA nükleosidi olan üridin ile hidrojen bağı kurarlar.

Remdesivir ve adenosin arasındaki önemli fark, remdesivire eklenen siyano grubudur (-CN). Bu, molekülün şeker kısmının şeklini etkiler, böylece RNA zincirini bozar. Bu, RNA polimerazın kapanmadan önce yalnızca üç tane daha nükleosit ekleyebilmesine neden olur.

Başka bir nükleozid analoğu olan molnupiravir , daha da sinsi bir moleküler kamuflaj sergiler. Aktif formu aslında iki formda veya bir formdan diğerine dönüştürülebilen tautomerlerde gelir. Biri bir nükleozid olan üridini taklit ederken, diğeri bir diğerini, sitidini taklit eder.

SEE ALSO  19) Dolaşım Sistemi 1 - Kalp - Özel Ders (11. Sınıf) | En detaylı 11 sınıf biyoloji dolaşım sistemi ders notları ile ilgili tüm bilgiler

Yine, ince yapısal değişiklikler molnupiraviri bu nükleositlerden farklı kılar. Remdesivir’den farklı olarak, bu yapısal değişiklikler RNA replikasyonunu doğrudan engellemez.

Molnupiravir üzerindeki oksim formu üridini taklit eder, adenozinle uyuşur (solda), diğer tautomer formu sitidini taklit eder ve guanoziyle eşleşir (sağda). Fotoğraf: C&EN

Ancak molnupiravirin aktif formu iki farklı nükleosit olarak görünebildiğinden, kopyalanan RNA’yı kopyalamaya çalıştığında RNA polimerazı karıştırır ve virüsün ölümüne yol açan replikasyon hataları oluşturur.

Potansiyel

COVID ile savaşmak için onaylanan ilk antiviral ilaç olmasına rağmen, remdesivir gözden düştü. Dünya Sağlık Örgütü (WHO), remdesivir’in COVID-19’a neden olan virüs olan  SARS-CoV-2’ye karşı etkili olduğuna dair yeterli kanıt olmadığını belirtti .

Kasım 2020 itibariyle, kullanmamalarını tavsiye ettiler. Hastalığın erken evrelerindeki hastalar için etkili olabilecek bir hap versiyonu geliştirilmektedir.

COVID-19 tedavisi için takip edilen başka bir nükleozid analoğu olan Molnupiravir daha umut verici görünüyor. Klinik denemeler devam ediyor, ancak mevcut sonuçlar, COVID-19’dan hastaneye yatış ve ölüm riskini azalttığını gösteriyor.

SEE ALSO  PROTİSTA ALEMİ,BİTKİLER,MANTARLAR,HAYVANLAR ALEMİ VE VİRÜSLER//Murat ULUDAĞ | protista alemi nedir hakkında en eksiksiz bilgiler

Henüz onaylanmamış olmasına rağmen bazı ülkeler ön sipariş verdi. Bazı güvenlik endişeleri dile getirilmiş olmasına ve güvenlik verilerinin henüz yayınlanmamasına rağmen, ilaç, faz 1 güvenlik denemelerini geçmiştir.

Proteaz inhibitörleri, nükleozid analoglarına ek olarak COVID ilaçları olarak da söz veriyor. Bu ilaçlar, viral proteaz enzimine bağlanarak virüsün üremesini engeller. Örneğin, Pfizer’den PF-07321332 şu anda klinik testlerden geçmektedir.

Bu antiviral ilaçlar, tıpkı aşılar gibi COVID’yi tamamen ortadan kaldırmaz. Ancak, hastaneye yatışların ve hastalığa bağlı ölümlerin sayısını azaltmada bize yardımcı olmak istiyorlar. Birçok ülkede “virüsle yaşamayı öğren” stratejisi uygulanıyor olsa da, bu önlenebilir ölümlerin sayısını azaltmak için gerekli olacaktır.

Makale burada bitiyor. Umarım gelecekte size küçük bir yardımı olur. Bir dahaki sefere birisi bunu sorduğunda arkasındaki kimyayı aklınızda bulundurun!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.