Yabancı dil yeterliliğine duyulan ihtiyaç toplumla birlikte genişlemektedir. Bir süredir İngilizce çalışıyor olsak da, herkes dili başarılı bir şekilde alıp öğrenmek için gereken yeteneğe sahip değil. İngilizce öğrenirken konuşma becerileriniz bozuluyor mu? Merak etme; bu işaretçiler kusursuz İngilizce konuşmanızı sağlayacaktır.

Kelimeyi hemen kullanın

Uzmanlar, yeni bir dil öğrenirken edinilmesi en kolay becerinin konuşmak olduğu konusunda hemfikir. Bu durumda mümkün olduğunca çok İngilizce konuşmaya çalışın. Konuşmaya başladığınızda bu ikinci yabancı dili kullanırsınız. Sadece yeni kelimeleri öğrenmeyi ve akılda tutmayı bırakmayın; mümkün olan en kısa sürede kullanmaya başlayın. Alıştırma, bilgileri daha uzun süre saklamanıza ve seviyenizi yükseltmenize yardımcı olabilir, bu da hem konuşma hem de yazma becerilerinize yardımcı olacaktır.

Herhangi bir süper beceri kullanmanıza gerek yok, bu, yeni başlayanlar için İngilizce kelime öğrenmenin tamamen temel, kullanımı kolay ve etkili bir yoludur. Herhangi bir yeni kelime ile dinleme, konuşma, okuma ve yazmayı hemen kullanın. Facebook’ta paylaşım yapmak, ayılarla mesajlaşmak vb. için kullanabilirsiniz. Bu kelimelerde ustalaşmanın ne kadar kolay olduğuna şaşıracaksınız.

SEE ALSO  TRACK 19 // 2.SINIF İNGİLİZCE DİNLEME METNİ 3.ÜNİTE // BİLİM VE KÜLTÜR YAYINLARI | bilim ve kültür yayınları 2 sınıf ingilizce ders kitabı ile ilgili tüm bilgiler ayrıntılı olarak

Duygularla ilgili kelimeleri öğrenin

Limonu ilk öğrendiğimiz zamanı hatırlayalım. İşte o zaman elinize yeşil, yeşil bir meyve, temas ettiğinde dilinizin ucunda ekşi bir tat tutuyorsunuz ve vücudunuzun doğal tepkisi yüzünü buruşturup bunun limon olduğunu söylemek oluyor. O meyveyi bir daha gördüğünüzde, hemen limon olduğunu anlarsınız ya da sadece bahsederseniz, ne kadar ekşi tattığınızı otomatik olarak hatırlayacak ve otomatik olarak tüküreceksiniz.

Renk, şekil, boyut ve aroma ile ilgili çeşitli detayların sağlandığı göz önüne alındığında, terimleri hatırlamakta zorluk çekmeyeceksiniz. İlişkisel bilgi, beynin hatırlaması için her zaman çok daha kolaydır. Bir kaskın kask olduğunu nasıl aklında tutabilirsin? Hatırlamayı kolaylaştırmak için, kasksız yıpranmış bir domuzla doktora gittiğinizi ve yol boyunca polis tarafından durdurulduğunu hayal edin. Daha etkili öğrenebilmemiz için bir ilişkiye ihtiyacımız var.

Ders çalışırken hedefler belirleyin

Kendinizi terimleri ezberlemeye zorlamasanız bile, çalışırken hedefler belirleyebilirsiniz. Takip ettiğiniz hedef, sizi öğrenmeye motive edecek kadar anlamlı ve motive edici olmalıdır. Her gün 5 yeni kelime alırsanız, ayın sonuna kadar 150 kelime öğreneceksiniz. Ama 30 kelime hedefliyorsanız, bir ay sonra 900 kelime yazmış olursunuz.

SEE ALSO  9. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 31 | 9 sınıf ingilizce ders kitabı meb yayınları cevapları ile ilgili en iyi bilgiyi özetleyin

Ezberleme tekniklerine aşinaysanız, mütevazı bir ilk hedef belirledikten sonra hedef kelime sayınızı tamamen artırabilirsiniz. Birçoğunuzun her gün 50 yeni kelime öğrenmeyi hedeflediğini fark ettim; bir ay sonra 1500 yeni terim öğrenmiş oldunuz. Belli adımlar atılmalıdır.

Doğru seviyede öğrenin

Öğrenilecek kelimeler listenizde karşılaştığınız yeni kelimeler varsa, bu kelimelerin hepsine sık rastlanmadığı için kesinlikle hatırlayamazsınız. Yeni başlayan biri olarak, İngilizceyi kolayca ezberlemenin ana yollarından biri olan hangi kelimeleri öğreneceğinizi en iyi şekilde anlamak için A1-A2 gruplarındaki kelimeleri öğrenmelisiniz.

Kendinizi bir kelimeyi ezberlemeye zorlamayın, onu tanıdık ve açık bir şekilde yapın, denemeden her gün onu görün. Film, müzik, kitap, gazete vb. gibi sevdiğiniz konularda kelime hazinesi toplayabilir veya hayattaki sinyallerden, günlük kullanım ihtiyaçlarından kelime toplayabilirsiniz.

Yüksek sesle oku

İngilizce okumaktan korkmayın çünkü yalnızken de yapabilirsiniz. Bir dergi veya gazete alın ve tüm makaleyi yüksek sesle okuyun. Favori bir TV şovunuz veya realite şovunuz olsa bile, diyalogunu arayabilir ve yüksek sesle okuyabilirsiniz. Yalnız olduğunuzda, okumanızın olabildiğince doğru ve anlamlı olması için İngilizce öğrenmeye odaklanmanız yeterlidir! Ayrıca, mevcut materyal bir “örnek metin” olarak kabul edildiğinden, kelime yapısı veya dilbilgisi hakkında çok fazla endişelenmenize gerek yok.

SEE ALSO  5. Sınıf Din Kültürü 4. Ünite - Hz. Muhammed (s.a.v.) ve Aile Hayatı Geniş Özeti | En doğru ingilizce 4 sınıf 5 ünite ile ilgili genel bilgiler

Okuma ve konuşma becerileri aynı anda tamamen uygulanabilir. Sık sık kafanızda sessizce okuma alıştırması yapıyorsanız, bu davranışı hemen şimdi kırmalısınız. Bu kursun amacı ağız alıştırması yapmaktır, böylece makaleler, sınava hazırlık kitapları ve hikayeler de dahil olmak üzere herhangi bir şeyi yüksek sesle okurken tonlama veya dilbilgisi hakkında çok fazla endişelenmenize gerek kalmaz. Konuşma, aynı zamanda “daha uyarlanabilir olma” olarak da anılır. Dikkatli ol; yakındaki kimsenin bu söylemden etkilenmesine izin verme.

İngilizce münazara, kendinden emin konuşmana yardımcı olur

Küçük bir yakın arkadaş grubuyla bir kafede hiç İngilizce sohbet ettiniz mi? Dilekler, mesajlar ve durum güncellemelerini sosyal medyada İngilizce olarak yayınlayabilir misiniz? Yurtdışında okuyan yakın veya uzak bir arkadaşınızla İngilizce görüntülü görüşme yaptınız mı? Münazara konularını kullanarak İngilizce konuşma becerilerinizi ve özgüveninizi geliştirebilirsiniz. İletişimdeki kelime yeterliliği seviyenizi ölçmek için bir kez deneyin.

İngilizce öğrenen arkadaşınızla bir konu bulun ve tartışın ve tartışın. Görüşünüzü tartışmak için mümkün olduğunca çok kelime kullanın ve diğer kişinin fikrini dinlemeyi unutmayın. Sadece İngilizce konuşmaktan fazlasını öğreneceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.