Üç bilim insanı, tüm dünyada insanlarda siroz ve karaciğer kanseri ile sonuçlanan küresel bir sağlık sorunu olan kan yoluyla bulaşan hepatite karşı mücadeleye olağanüstü katkılarından dolayı bu yılki Nobel Tıp Ödülü’nü aldı.

Harvey J. Alter, Michael Houghton ve Charles M. Rice tarafından yapılan ince keşifler, yepyeni bir virüs olan hepatit C virüsünün keşfiyle sonuçlandı.

3 bilim insanı ödülü kazandı

Harvey J. Alter  , 1935’te New York’ta doğdu. Tıp diplomasını University of Rochester School of Medicine’den aldı ve Strong Memorial Hospital ve Seattle University Hospital’da dahiliye eğitimi aldı. 

1961’de Ulusal Sağlık Enstitüleri’ne (NIH) klinik ortak olarak katıldı. 1969’da Klinik Merkezin Kan Transfüzyon Tıbbı Departmanına kıdemli araştırmacı olarak katılmak için NIH’ye dönmeden önce Georgetown Üniversitesi’nde birkaç yıl geçirdi.

Michael Houghton  Birleşik Krallık’ta doğdu. Doktorasını 1977’de King’s College London’dan aldı. 

1982’de Chiron Corporation, Emeryville, California’ya taşınmadan önce GD Searle & Company’ye katıldı.

2010 yılında Alberta Üniversitesi’ne transfer oldu ve şu anda Kanada Virolojide Mükemmellik Kürsüsü ve Li Ka-shing, Alberta Üniversitesi’nde Viroloji Profesörü ve aynı zamanda Uygulamalı Viroloji Enstitüsü Direktörüdür. .

Charles M. Rice  , 1952 yılında Sacramento’da doğdu. Doktora derecesini 1981’de California Teknoloji Enstitüsü’nden aldı ve burada 1981-1985 yılları arasında doktora sonrası araştırmacı olarak eğitim gördü. 

1986’da St. Louis’deki Washington Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde araştırma grubunu kurdu ve 1995’te Profesör oldu. 2001’den beri New York Rockefeller Üniversitesi’nde Profesör oldu. 

2001-2018 yılları arasında Rockefeller Üniversitesi’nde Hepatit C Araştırma Merkezi’nin Bilimsel ve İdari Direktörü olarak görev yaptı ve halen aktif olarak burada bulunuyor.

Tom 2020 Nobel Tıp Ödülü'nü tamamladı

Hepatit – insan sağlığına küresel bir tehdit

Hepatit olarak da bilinen hepatit, alkol kötüye kullanımı, çevresel toksinler ve otoimmün hastalık da neden olmasına rağmen, esas olarak viral enfeksiyonların neden olduğu karaciğer ve iltihaplanma için Yunanca kelimelerin birleşimidir. 

SEE ALSO  10.Sınıf Biyoloji 1.Dönem 1.Yazılı | 11 sınıf biyoloji konuları ders notları hakkında en ayrıntılı bilgileri kapsayan

1940’larda, iki ana bulaşıcı hepatit türü olduğu anlaşıldı. Hepatit A adı verilen ilk tip, kontamine su veya yiyecekler yoluyla bulaşır ve genellikle hasta üzerinde uzun vadeli etkisi çok azdır. 

İkincisi (hepatit B ve hepatit C) kan ve vücut sıvıları yoluyla bulaşır ve siroz ve kanser gelişimi ile kronik bir duruma yol açabileceğinden çok daha ciddi bir tehdittir. 

Bu sinsi bir hepatit şeklidir, çünkü sağlıklı insanlar ciddi komplikasyonlar gelişmeden yıllarca sessizce enfekte olabilirler. 

Kan yoluyla bulaşan hepatit, önemli morbidite ve mortalite ile ilişkilidir ve dünya çapında her yıl bir milyondan fazla ölüme neden olur, bu nedenle onu HIV enfeksiyonu ve tüberkülozla karşılaştırılabilir bir ölçekte küresel bir sağlık sorunu haline getirir.

Bilinmeyen bulaşıcı ajan

Bulaşıcı hastalıklara başarılı müdahalenin anahtarı, neden olan ajanı belirlemektir. 

1960’larda Baruch Blumberg, kan yoluyla bulaşan bir hepatit formunun hepatit B virüsü olarak bilinen bir virüsün neden olduğunu belirledi ve bu keşif, testlerin teşhis testlerinin ve etkili aşıların geliştirilmesine yol açtı. 

Blumberg, bu keşif için 1976 Nobel Fizyoloji veya Tıp Ödülü’ne layık görüldü.

O sırada, ABD Ulusal Sağlık Enstitülerinden Harvey J. Alter, kan nakli yapılan hastalarda hepatit oluşumunu inceliyordu. 

Yeni keşfedilen hepatit B virüsü için yapılan kan testleri, transfüzyonla ilişkili hepatit vakalarının sayısını azaltmış olsa da, Alter ve meslektaşları endişe verici bir şekilde çok sayıda vakanın hala orada olduğunu gösterdi. 

SEE ALSO  11.SINIF 2021-2022 COĞRAFYA 2. DÖNEM 1. YAZILI ÇALIŞMASI | 11 sınıf coğrafya boşluk doldurma soruları ile ilgili en doğru içeriği özetleyin

Hepatit A virüsü enfeksiyonu için testler de bu sıralarda geliştirildi ve bu açıklanamayan vakaların nedeninin Hepatit A olmadığı açık.

Bir endişe kaynağı, kan nakli yapılan önemli sayıda insanın bilinmeyen bir bulaşıcı ajan nedeniyle kronik hepatit geliştirmesidir. 

Alter ve meslektaşları, bu hepatit hastalarından alınan kanın, hastalığı insanlar dışındaki tek duyarlı konakçı olan şempanzelere bulaştırabileceğini göstermiştir. 

Daha sonraki çalışmalar, bilinmeyen enfeksiyöz ajanın viral özelliklere sahip olduğunu da göstermiştir. 

Bu şekilde, Alter’in metodik araştırmaları, kronik viral hepatitin yeni ve farklı bir formunu tanımladı. Gizemli hastalığa “A olmayan, B olmayan” (“A değil, B değil”) hepatit denir.

Hepatit C virüsünün tanımlanması

Yeni virüsün belirlenmesi artık en önemli önceliktir. Virüsleri avlamak için tüm geleneksel teknikler kullanılmaya başlandı, ancak buna rağmen, virüs on yıldan fazla bir süredir izolasyondan kaçtı. 

Chiron Pharmaceuticals’dan Michael Houghton, virüsün genetik dizilimini sıralamak için gereken zorlu çalışmayı üstlendi. 

Houghton ve meslektaşları, enfekte bir şempanzenin kanında bulunan nükleik asitlerden bir DNA parçaları koleksiyonu oluşturdular. 

Bu parçaların çoğu şempanzenin kendi genomundan geliyor, ancak araştırmacılar bazılarının bilinmeyen bir virüsten kaynaklanmış olabileceğini düşünüyor. 

Hepatit hastalarından alınan kanda virüse karşı antikorların bulunacağı varsayımıyla, araştırmacılar viral proteinleri kodlayan klonlanmış viral DNA parçalarını tanımlamak için hastanın serumunu kullandılar. 

Kapsamlı bir aramadan sonra, pozitif bir klon bulundu. Daha sonraki çalışmalar, bu koloninin Flavivirus Ailesinin yeni bir RNA virüsünden kaynaklandığını  ve Hepatit C virüsü olarak adlandırıldığını ortaya koydu. 

SEE ALSO  PROTEİN TOZU KULLANANLARA KÖTÜ HABER | En doğru protein organik mi hakkında tüm bilgiler

Kronik hepatitli hastalarda antikorların varlığı, eksik ajan olarak bu virüsle güçlü bir şekilde ilişkilidir.

Hepatit C virüsünün keşfi belirleyicidir; Ancak bulmacanın temel bir parçası eksikti: Bir virüs hepatite neden olabilir mi? 

Bu soruyu cevaplamak için bilim adamları, klonlanmış virüslerin çoğalıp hastalığa neden olup olamayacağını araştırmak zorunda kaldılar. 

Charles M. Rice, St. Louis, RNA virüsleriyle çalışan diğer gruplarla birlikte, viral replikasyon için önemli olabileceğinden şüphelendikleri hepatit C virüsü genomunun sonunda önceden tanımlanmamış bir bölgeyi belgelediler. 

Rice ayrıca izole edilmiş virüs örneklerinde genetik varyasyonlar gözlemledi ve bazılarının virüs replikasyonuna müdahale edebileceğini varsaydı. 

Rice, genetik mühendisliği yoluyla, viral genomun yeni tanımlanmış bölgesini içeren ve inaktive edilmiş genetik varyantlardan arınmış hepatit C virüsünün bir RNA varyantını üretti. 

Bu RNA şempanzenin karaciğerine enjekte edildiğinde, kanda virüs tespit edildi ve patolojik değişiklikler kronik hastalığı olan insanlarda görülenlere benzerdi. 

Bu, hepatit C virüsünün tek başına açıklanamayan transfüzyon aracılı hepatit vakalarına neden olabileceğinin nihai kanıtıdır.

keşfin önemi

Viral hastalıklara karşı verilen sürekli savaşta, Nobel ödüllülerin hepatit C virüsünü keşfetmesi önemli bir başarıdır.

Şimdi, virüs için son derece hassas kan testleri, keşiflerinin bir sonucu olarak mevcut olduğundan, transfüzyon sonrası hepatit, dünyanın birçok yerinde pratik olarak ortadan kaldırılmış ve hasta sağlığını önemli ölçüde iyileştirmiştir.

Ek olarak, keşifleri, hepatit C’ye özgü antiviral ilaçların hızla oluşturulmasını sağlar.

Tarihte ilk kez, durumun artık tedavi edilebilir olması, hepatit C virüsünün bir gün insan popülasyonundan tamamen yok edilebileceğine dair iyimserliği artırıyor.

Dünya çapında kan testi ve antiviral ilaçların üretimini kolaylaştırmak için uluslararası işbirliği gereklidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.